Szałwia lekarska ~ niezastąpiona na problemy z menopauzą, dolegliwości ukł. pokarmowego i nie tylko!

    Dziś  przypomnę Wam o roślinie leczniczej, którą jest Szałwia Lekarska. Co można z niej zrobić i przy jakich dolegliwościach możemy ją stosować? O tym wszystkim dowiecie się z tego artykułu.


    Szałwia dawniej była znana jako środek mocno dezynfekujący, szczególnie stosowany na rany i  inne zapalne ogniska zewnętrzne. A to ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Wewnątrz naszego ustroju szałwia neutralizuje nadmierne pocenie, w związku z tym ziele szałwii bardzo jest polecane na uciążliwe poty, np. zdarzające się podczas menopauzy. 



    Napar z szałwii będzie również bardzo pomocny w stanach zapalnych żołądka i jelit, biegunkach, wzdęciach, kolkach, bólach brzucha. Ogólnie będzie działał usprawniająco na przewód pokarmowy.

Dr Różański pisze o szałwii: „Napar lub rozcieńczona nalewka szałwiowa zastosowane na skórę i błony śluzowe wpływają przeciwzapalnie, przeciwropnie, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo i ściągająco. Hamują rozwój mikroorganizmów patogennych”. Wskazane są ze więc m.in. w
stanach zapalnych narządów płciowych i odbytu, stanach zapalnych  skóry i oczu , łojotoku, łupieżu tłustym,  ropniach na skórze owłosionej, trądziku. A no i jeszcze jedna ciekawostka, - wyciągi alkoholowe z szałwii poprawiają samopoczucie psychiczne:).


  • A w jaki sposób zrobić napar i jak go stosować? Już tłumaczę:
Przepis:

    „1-2 łyżki ziela zalać szklanką gorącej wody, przykryć, pozostawić na 20 minut, przecedzić. 

Zastosowanie

    Pić 2 razy dziennie po 1 szklance w przypadku nadmiernej potliwości; Natomiast przy nieżycie przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych pijemy taki napar 4 razy dziennie po 100 ml. Napar może służyć również do płukania jamy ustnej (wtedy stosujemy go co 2 godziny), oraz do okładów  i przemywania.



    Kolejna łatwa do przygotowania mikstura z szałwii, będzie pomocna przy problemach  z gardłem. Jej autorka - Stefania Korżawska, znawczyni ziół i ziołolecznictwa, podaje taki oto przepis na tę prostą płukankę:


  • Płukanka na problemy z gardłem

Przepis:

    1 łyżkę szałwii należy zalać szklanką wrzącej wody, następnie zaparzać 15 minut. Potem napar przecedzić i dodać do niego 1 łyżeczkę soli kamiennej, 5 kropli propolisu, 1 łyżeczkę soku z cytryny lub octu jabłkowego.








Nieoceniona w różnych dolegliwościach jest również lecznicza nalewka z szałwii.

  • Nalewka z szałwii
Przepis
    Około 20 g świeżego lub suchego rozdrobnionego surowca zalać  100 ml alkoholu 40 %.  macerować 14 dni, a następnie przecedzić.

Zastosowanie:
    Gotową nalewkę zażywamy po pół łyżeczki do 3 razy dziennie (w podanych wyżej dolegliwościach:). Możemy ją użyć, gdy zostaniemy ukąszeni przez jakieś owady lub gdy pojawi się niespodziewanie opryszczka, zapalenie dziąseł itp. - wystarczy posmarować nią bolesne miejsca. Taka nalewka po rozcieńczeniu ( łyżeczkę nalewki z szałwii na pół  szklanki wody ) przyda się do okładów na problemowe miejsca (np. kontuzje, problemy skórne). 




Możecie spytać -  skąd wziąć szałwię? Już odpowiadam... 


    
    Sadzonkę szałwii możemy oczywiście kupić w sklepie internetowym (a nawet w markecie- tez się nada) albo poprosić od kogoś, u kogo rośnie w ogródku ( ja dostałam sadzonkę właśnie w ten sposób).  A potem...wystarczy już tylko przesadzić  ją do  ogródka (jeśli jest taka możliwość:) . Przyznam, że mi osobiście w tym roku szczególnie  ziele szałwii się przydaje:). Jeśli  chcecie mieć już gotową, suszoną szałwię, to najlepiej kupić ją od zielarza, a już  w ostateczności ze sklepu z ziołami. Jednak ta, będzie miała zupełnie inną jakość od tej samodzielnie ususzonej.

    I to by było na tyle...Miało być krótko (bo taki cel przyświeca moim filmom i artykułom) i nie skomplikowanie. Mam nadzieję, że się udało:).  Moim zamierzeniem jest dzielić się powszechnie dostępną wiedzą, przy czym najważniejsza jest prostota przekazu, by każdy, ale to każdy zapamiętał najważniejsze  właściwości znanych ziół, a gdy potem znajdzie się „w potrzebie”- umiał je zastosować:). Pozdrawiam Wszystkich cieplutko! Dużo zdrówka:) Joanna

PS. Zapraszam też do obejrzenia filmu o szałwi, który znajdziecie na moim kanale YT: Praktyczna Joanna (link do filmu: https://youtu.be/9ie8HKwtXaY



Komentarze

Popularne posty