Chleb na zakwasie ~ dlaczego bezkonkurencyjny馃槸?

Dlaczego chleb na zakwasie?

    Czy wiecie, 偶e ka偶dy Polak zjada oko艂o 36 kg pieczywa rocznie? Je艣li tak, to naprawd臋 warto zwr贸ci膰 uwag臋 na jako艣膰 zjadanego pieczywa.

Ja jestem c贸rk膮 by艂ego piekarza...Jako dziecko cz臋sto jada艂am chleb, uwielbia艂am taki 艣wie偶y, prosto z piekarni. Nic mi po nim nie by艂o, cho膰 si臋 nim dos艂ownie objada艂am. Ale w tamtych czasach nikt nie pr贸bowa艂 zmienia膰 sk艂adu m膮ki. Z biegiem czasu cz艂owiek zacz膮艂 krzy偶owa膰 i selekcjonowa膰 odmiany pszenicy, aby zawiera艂a jak najwi臋cej glutenu. Opr贸cz tego piekarze nie u偶ywali  mieszanek z dziwnymi ulepszaczami, jak to ma miejsce teraz.

Dla mnie obecnie jedynym wyj艣ciem jest chleb na zakwasie:). Spr贸buj臋 kr贸tko opisa膰 Wam zalety takiego chleba.

W chlebie na zakwasie, podczas fermentacji rozk艂adaj膮 si臋 fityniany obecne w m膮ce (nieroz艂o偶one s膮 problemem dla przewodu pokarmowego, bo s膮 trudno rozpuszczalne). R贸wnie偶 gluten jest wst臋pnie rozk艂adany w procesie fermentacji, co powoduje, 偶e chleb mog膮 je艣膰 osoby z celiaki膮 czy innymi dolegliwo艣ciami ze strony uk艂adu pokarmowego. Uwalniaj膮 si臋 te偶 wtedy: cynk, magnez, wap艅, 偶elazo, kt贸re s膮 bardzo wa偶ne dla organizmu i pe艂ni膮 w nim wa偶ne zadania.

Bakterie kwasu mlekowego, kt贸re s膮 wytwarzane podczas fermentacji rozk艂adaj膮 i  eliminuj膮 z pieczywa substancje rakotw贸rcze, takie jak azotany, azotyny, ple艣nie. W ten spos贸b taki chleb dzia艂a przeciwnowotworowo.

Podczas fermentacji wytwarzaj膮 si臋 witaminy oraz aminokwasy egzogenne - stanowi膮ce podstawowe elementy budulcowe bia艂ek. Te witaminy - to g艂贸wnie witaminy z grupy B (B1, B2, B6 oraz B9) - reguluj膮 one prac臋 uk艂adu nerwowego, a tak偶e bior膮 udzia艂 w przemianach w臋glowodan贸w i bia艂ek oraz aminokwas贸w. Teraz ju偶 wiecie, 偶e warto艣膰 takiego chleba na zakwasie jest bardzo wysoka, znacznie wi臋ksza od tego, kt贸ry powstaje w wyniku u偶ycia dro偶d偶y.

  • Co jest potrzebne, by zrobi膰 dobry chleb na zakwasie?

    Do zrobienia takiego chleba potrzebny jest dobry zakwas, czyli taki, kt贸ry ma ju偶 troch臋 lat (ja mam ok.15-letni:) Od razu wspomn臋, 偶e zrobienie chleba na zakwasie nie trwa tak kr贸tko, jak zrobienie chleba na dro偶d偶ach:). Wyrastanie trwa kilka godzin, w zale偶no艣ci od temperatury otoczenia. Latem b臋dzie to trwa艂o kr贸cej (je艣li jest bardzo ciep艂o na dworze), czyli ok. 4-5 godzin, jesieni膮, zim膮 nawet do 8 godzin. Czas ten mo偶na skr贸ci膰 wykorzystuj膮c lekko nagrzany do 30 stopni piekarnik. A wi臋c przygotujcie si臋, 偶e takie pieczenie chleba na zakwasie trzeba zaplanowa膰...mo偶na w trakcie wyskoczy膰 po zakupy oczywi艣cie, ale gdy chleb zaczyna znacznie zwi臋ksza膰 obj臋to艣膰 - trzeba go bacznie obserwowa膰 (trzeba wi臋c by膰 w domu):) Ca艂y przepis na m贸j chlebek na zakwasie znajdziecie poni偶ej natomiast film z instrukta偶em jak ja go robi臋, mo偶ecie zobaczy膰 na moim kanale YT (link: https://youtu.be/Mc_48IVWUl8 )

*A oto przepis na m贸j chlebek na zakwasie:

Potrzebne sk艂adniki:

- 1000g m膮ki orkiszowej bia艂ej (drobnomielona) typ. 500-1000

- 50g m膮ki 偶ytniej razowej lub pe艂noziarnistej typ. 1800-2000

- 450g m膮ki 偶ytniej chlebowej typ. 720

- 1 szklanka p艂atk贸w owsianych

- 1 szklanka ulubionych ziaren (u mnie s艂onecznik + czarny sezam + bia艂y sezam) - je艣li mamy jakie艣 k艂opoty jelitowe, to lepiej zmieli膰 dodawane ziarna

- 3 czubate 艂y偶eczki soli

- ok. 1,5 litra wody

- 3 艂y偶ki zakwasu, kt贸ry nale偶y wcze艣niej przed robieniem chleba wyj膮c z lod贸wki - tak ok. 2 godziny, 偶eby nabra艂 temperatury pokojowej.

*Dodatkowo: dwie foremki o wymiarach ok. 39 x 10 x 7 cm).

Spos贸b przygotowania:

    Do miski wsypuj臋: 1000g m膮ki orkiszowej, 450 g m膮ki 偶ytniej chlebowej, 50 g m膮ki 偶ytniej razowej, 1 szklank臋 ulubionych ziaren oraz 1 szklank臋 p艂atk贸w owsianych i 3 czubate 艂y偶eczki soli. Wszystko mieszam i dodaj臋 3 porz膮dne 艂y偶ki zakwasu. Teraz dolewam stopniowo wod臋. Wszystko mieszam do uzyskania jednolitej masy. Z gotowej masy odk艂adam do s艂oika 3 porz膮dne 艂y偶ki na kolejny chleb. Dno foremek, kt贸re wcze艣niej posmarowa艂am dok艂adnie mas艂em klarowanym (wy mo偶ecie u偶y膰 te偶 oleju kokosowego czy nawet zwyk艂ego mas艂a) wysypuj臋 teraz p艂atkami owsianymi. Gotow膮 mas臋 przek艂adam do foremek. Poniewa偶 tu chc臋 doda膰 jeszcze do chleba pomidory suszone oraz 偶urawin臋, wi臋c nak艂adam po kilka 艂y偶ek ciasta do ka偶dej foremki, nast臋pnie daj臋 wspomniane dodatki i wyk艂adam reszt臋 ciasta (Oczywi艣cie nie jest to konieczne mo偶na pomin膮膰 ten krok i zrobi膰 chleb bez dodatk贸w. Wtedy po prostu przek艂adamy od razu ca艂膮 mas臋 dziel膮c j膮 mniej wi臋cej po r贸wno na dwie foremki. Ostatecznie mieszanka powinna si臋ga膰 do po艂owy wysoko艣ci foremki. Wi臋c je艣li macie inne foremki , to pami臋tajcie o tej zasadzie). Na koniec nale偶y wyr贸wna膰 wierzch naszego ciasta na chleb. W tym celu do miski nalewam troszk臋 wody, zmaczam w niej 艂y偶k臋 i wyr贸wnuj臋 chleb. Nast臋pnie posypuj臋 ulubionymi ziarnami (ja tym razem u偶y艂am czarnuszki i pestek dynii). Przykrywam foli膮 aluminiow膮 (robi膮c lekkie wybrzuszenie nad foremk膮) i odstawiam na ok. 6- 8 godz. do wyro艣ni臋cia, a偶 chleb podwoi swoj膮 obj臋to艣膰 (to znaczy brzegi ciastka powinny doj艣膰 do g贸rnych kraw臋dzi foremki. W tym czasie jak chleb b臋dzie r贸s艂 zakwas pozostawiam r贸wnie偶 na zewn膮trz w przymkni臋tym s艂oiku. Radz臋 co jaki艣 czas sprawdza膰 stan chleba, gdy偶 tempo ro艣ni臋cia zale偶y od temperatury otoczenia. Wyro艣ni臋ty chleb wk艂adam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzanie g贸ra-d贸艂) na drug膮 p贸艂k臋 od do艂u i piek臋 przez 80 min. Po tym czasie natychmiast nale偶y wyj膮膰 chlebek z foremek. A zakwas w tym momencie - chowam do lod贸wki. Mo偶emy go tu przechowywa膰 maksymalnie do dw贸ch tygodni. Chleb pozostawiam na raszce do ca艂kowitego wystygni臋cia. Taki chleb na samym zakwasie utrzymuje 艣wie偶o艣膰 do艣膰 d艂ugo - smaczny jest nawet po kilku dniach:))

    Dodam jeszcze, 偶e do takiego chleba 艣wietnie pasuje domowy smalczyk z bia艂ej fasoli ze 艣liwk膮 suszon膮 (przepis znajdziesz oczywi艣cie na moim kanale: Praktyczna Joanna) - nie tylko 艣wietny dla wegan czy wegetarian, lecz dla ka偶dego. Jest nie tylko pyszny, ale tak偶e zdrowy. Odk膮d zrobi艂am go pierwszy raz to naprawd臋 go uwielbiam (moja rodzina r贸wnie偶), tak偶e serdecznie zach臋cam do wypr贸bowania mojego przepisu na ten smalczyk.

Je艣li ten chleb jest taki zdrowy ...zatem 

  • Dlaczego produkuje si臋 pieczywo na dro偶d偶ach?

    Skoro taki chleb jest du偶o zdrowszy od tego na dro偶d偶ach, czemu nie mo偶emy go kupi膰 w sklepie (mam na my艣li chleb na zakwasie bez grama dro偶d偶y)? Oczywi艣cie...je艣li nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieni膮dze! Taki chleb kupowany w wielopowierzchniowych sklepach czy dzisiejszych piekarniach musi kosztowa膰 ma艂o, a jeszcze do tego te firmy musz膮 mie膰 znaczny zarobek:). Dzi艣 liczy si臋 ilo艣膰, a nie jako艣膰! Tylko ci, kt贸rzy 艣wiadomie podchodz膮 do swojego 偶ywienia, 艣wiadomie dokonuj膮 wyboru, maj膮 szans臋 wp艂ywa膰 na swoje zdrowie. Takie osoby my艣l膮 nie tylko o tym, jakie b臋dzie ono teraz, ale tak偶e jak b臋d膮 si臋 czu膰 w przysz艂o艣ci. Pami臋tajcie, 偶e nie jest osi膮gni臋ciem 偶y膰 jedynie „d艂ugo” (obecnie jest wiele sposob贸w na wyd艂u偶enie 偶ycia..), ale by 偶y膰 d艂ugo, ciesz膮c si臋 dobrym zdrowiem:). Je艣li lubicie je艣膰 pieczywo i nie wyobra偶acie sobie bez niego 偶ycia, to albo musicie sami nauczy膰 si臋 piec chleb na zakwasie, albo znajd藕cie jak膮艣 piekarni臋, kt贸ra na samym zakwasie chleb piecze:). Ale uprzedzam - nie b臋dzie 艂atwo, a ju偶 na pewno w ma艂ych miejscowo艣ciach! Tu za to jest szansa, 偶e „poczt膮 pantoflow膮” dowiecie si臋, kto taki chleb piecze:). Oczywi艣cie cena b臋dzie zupe艂nie inna (sam proces pieczenia nie ma nic wsp贸lnego z wyrabianiem chleba na dro偶d偶ach). Jednak je艣li raz posmakujecie takiego chlebka, to nie b臋dziecie chcieli ju偶 nigdy je艣膰 zwyk艂ego na dro偶d偶ach.

  • Czym si臋 r贸偶ni chleb na zakwasie od tego na dro偶d偶ach - walory smakowe

    Smak takiego chleba jest zupe艂nie inny. Utrzymuje d艂ugo 艣wie偶o艣膰, nie kruszy si臋 nawet po kilku dniach, gdy偶 ma zupe艂nie inn膮 wilgotno艣膰. Je艣li zale偶y Wam na jeszcze wi臋kszym dzia艂aniu zdrowotnym, to u偶ywajcie ekologicznych m膮k (orkiszowej, najlepiej starych odmian), zdrowych dodatk贸w (np. zmielone na 艣wie偶o  nasiona ostropestu, m膮ka 偶o艂臋dziowa czy kasztanowa, ziarna s艂onecznika ekologiczne, itp.). Ja teraz staram si臋, 偶eby m贸j chlebek by艂 jak najbardziej warto艣ciowy, ale te偶 i smaczny:). Ten przepis Wam to zagwarantuje! Chleby pieczone na zakwasie na m膮ce 偶ytniej razowej znacznie si臋 r贸偶ni膮 w smaku...Przede wszystkim s膮 ci臋偶kostrawne, bardziej kwa艣ne, no i smak jest zgo艂a inny:). Warto pami臋ta膰 te偶 o rozmaitych dodatkach, kt贸re powoduj膮, 偶e chlebek za ka偶dym razem jest inny. Wtedy nigdy si臋 Wam nie znudzi! Ja czasami dodaj臋 do 艣rodka suszone pomidory, innym razem 偶urawin臋 czy suszon膮 艣liwk臋. Do posypania u偶ywam pestki dyni, czarnuszk臋, czarny lub bia艂y sezam, albo k艂ad臋  艣wie偶e plastry pomidor贸w. Wspaniale jest samemu decydowa膰, co w nim b臋dzie. Ja zarazi艂am ju偶 wielu moich znajomych pieczeniem chlebka na zakwasie:). Was te偶 zach臋cam gor膮co do takiego eksperymentowania:)

PS. Nie nale偶y 艂udzi膰 si臋, 偶e chleb z du偶ej piekarni - z napisem chleb na zakwasie, takim w艂a艣nie jest. Owszem (sprawdzi艂am osobi艣cie!), w sk艂adzie jest troszk臋 zakwasu, ale s膮 tak偶e dro偶d偶e...i wiele nieznanych dziwnych sk艂adnik贸w (polepszaczy smaku, itd,). By to sprawdzi膰, trzeba poprosi膰 sprzedawc臋 o kart臋 ze sk艂adnikami (ma obowi膮zek udost臋pni膰 sk艂ad pieczywa). Du偶ym drukiem s膮 m膮ka (mimo, 偶e chleb nazywa si臋 np. orkiszowy - w wi臋kszo艣ci zawiera m膮k臋 pszenn膮!!!), dro偶d偶e, zakwas, woda, a dalej ma艂ym druczkiem - masa dziwnych sk艂adnik贸w!!!)....

WYB脫R NALE呕Y DO WAS...JA JU呕 WYBRA艁AM...:))


Komentarze

Popularne posty