OLEJEK PICHTOWY ~ wirusy, infekcje, choroby skóry i nie tylko!

    Dziś podzielę się z wami jednym z ulubionych produktów mojej domowej apteczki. Kilka lat temu wyczytałam gdzieś o jego wspaniałych leczniczych właściwościach i od tamtej pory często go sama stosuję i polecam swoim znajomym. Mowa o...OLEJKU PICHTOWYM.


    Spektrum zastosowania tego olejku jest szerokie – sprawdzi się zarówno w pielęgnacji twarzy, przy likwidacji różnego rodzaju infekcji, chorych zatokach, bolących stawach, czy jako składnik terapii dla zdrowych włosów.

Olejek pichtowy – właściwości

    Olejek pichtowy jest pozyskiwany z młodych pędów jodły syberyjskiej.

Nie zawiera w składzie żadnych dodatkowych składników. Jest produktem całkowicie naturalnym, bez skutków ubocznych. Ma bardzo prozdrowotne działanie na organizm.  

  • Działa więc:

- bakteriobójczo,

- antywirusowo,

grzybobójczo,

- odkażająco,

- przeciwzapalnie,

- zmniejsza obrzęki,

- uspokajająco.

Olejek pichtowy – przeciwwskazania

    Olejek pichtowy nie wywołuje skutków ubocznych, jednak nie jest polecany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Niewskazany jest też dla dzieci do 3-go roku życia. Uważnie powinny go stosować osoby chore na astmę oskrzelową.

Olejek pichtowy – zastosowanie

    Olejek pichtowy można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wykorzystuje się go między innymi do leczenia i łagodzenia objawów następujących chorób, dolegliwości i schorzeń:

- reumatyzmu, bólu mięśni, stawów, artretyzmu,

- schorzeń dziąseł, paradentozy

- stanów zapalnych układu moczowego

- infekcji bakteryjnych i wirusowych - kataru i kaszlu (rozrzedza śluz)

- na problemy skórne, m.in. opryszczkę, trądzik (w tym także różowaty), łuszczycę,

- depresja, nerwice

    Kąpiel z dodatkiem olejku pichtowego dodaje skórze blasku, pozwala się zregenerować i odprężyć. Olejek pichtowy jest składnikiem wielu kosmetyków na obrzęki czy plamy na skórze.

Olejek pichtowy – zastosowanie w przypadku infekcji oraz stanów zapalnych

    Olejek pichtowy można stosować w tym wypadku wewnętrznie. W jaki sposób?

1) Mój ulubiony sposób (gdy pojawia się jakiś problem - katar, ból głowy, itp.) - do herbatki lub wody czy soku dodaję kilka kropli, po czym powoli wypijam. Można pić w ten sposób kilka razy dziennie.

2) Doustnie 3-5 kropli olejku na miodzie kilka razy dziennie (przy przeziębieniu na początku można co 2 godziny)

Przy czy dodam ważną informację, że olejek pichtowy nie jest rozkładany w układzie trawiennym. Przez krew trafia wprost do ognisk zapalnych, a wydalany jest z organizmu po ok. dwóch dobach.

3) Przy miejscowych stanach zapalnych (bóle mięśni, stawów, obrzęki, itp.) - wcieramy kilka kropel samodzielnie lub z dodatkiem dowolnego oleju.

4) Na katar, problemy z zatokami dr Różański podaje, że można wymieszać z roztworem soli fizjologicznej (kilka kropli na 100 ml roztworu) i zakrapiać do nosa.  

5) W przypadku kataru, kaszlu, chorych zatok lub problemów z gardłem - warto też wykonać inhalacje z jego dodatkiem. Pomagają one również pozbyć się bólów głowy, zakażeń gronkowcami czy paciorkowcami.

6) Na katar też możemy stosować olejek w postaci maści z wazeliną (link do artykułu, jak ją zrobić: https://praktyczna-joanna.blogspot.com/2021/03/katar-zatoki-i-problemy-z-gardem-moje.html )- jest  rewelacyjna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci:). Kiedyś kupowałam podobną, była niesamowicie droga...Aż sama zaczęłam eksperymentować i bardzo tanim kosztem mam super maść na katar:)

Olejek pichtowy na skórę (zmarszczki, trądzik, itp.)

1) Olejek pichtowy może spełniać rolę odmładzającą, ponieważ świetnie działa na zmarszczki. W tym celu mieszamy go w stosunku 1:1 z innym olejem (u mnie migdałowy lub jojoba , ale może też być zwykły jadalny, oliwa czy wazelina).

2) Olejek pichtowy stosowany na trądzik ma działanie zarówno lecznicze, jak i uspokajające, łagodzące. Regeneruje skórę w miejscach z problemami, m.in. dlatego, ze poprawia krążenie. Na problemy skórne np. trądzik (w tym różowaty) czy łuszczycę - stosujemy 10 ml olejku pichtowego na 5 ml innego delikatnego oleju (migdałowy, winogronowy, itp.)

3) Na opryszczkę, ukąszenia owadów - stosujemy punktowo (często smarując).

Olejek pichtowy do włosów

    Działanie olejku pichtowego na włosy jest również bardzo imponujące: przede wszystkim przeciwłupieżowe, stymuluje porost włosów, zapobiega wypadaniu, zmniejsza łojotok. Możemy dodawać go np. jako dodatek do odżywek, szamponów.

Inne zastosowania olejku pichtowego (do których dotarłam)

- reguluje wypróżnienia, pomaga przy bólu brzucha,

- niszczy roztocza, grzyby pasożytujące na skórze (różne choroby skórne, świąd, itd.).

w układzie pokarmowym działa odkażająco (niszczy patogeny), zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, ma działanie rozkurczowe.

- rozszerza drogi oddechowe, dzięki czemu ułatwia oddychanie,

poprawia krążenie - w kończynach, sercu, a  nawet mózgowe,

- ma udowodnione działanie przeciwnowotworowe,

- opóźnia proces starzenia się skóry,

- poprawia samopoczucie,

- i najważniejsze w dzisiejszych czasach -  niszczy silnie wirusy.

     Zważywszy na olbrzymie spektrum działania, olejek pichtowy wraz z nalewką propolisową - to najważniejsze produkty w mojej domowej apteczce. Zawsze, gdy wybieram się w podróż, zabieram je ze sobą

Komentarze

  1. Moje pytanie muj Syn ma Gronkowca na oczach czy morzna posmarowac tym olejkiem ,albo czy sa jakies masci kture moga mu pomuc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Absolutnie nie wolno olejkiem pichtowym. Ja stosuję na wszystkie problemy z oczami krople z glistnika (które sama robię:) Być może tutaj też by pomogło. Oczywiście nie jestem lekarzem i piszę tu tylko o swoich doświadczeniach 😊

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty