Wrotycz

Wrotycz - jak wygląda, dokładny opis tej rośliny

    Wrotycz to ziele o żółtych, okrągłych kwiatach, które są zebrane w koszyczki. Kwitnie od lipca do początków września, z łatwością odnajdziecie go na każdej łące. Ma mocny charakterystyczny zapach, który działa odstraszająco na komary, kleszcze, robactwo. Według starych zielarskich książek jest to roślina ceniona ze względu na swoje lecznicze właściwości, Surowcem zielarskim są kwiaty oraz liście. Pospieszcie się, a będziecie mieć kolejny pożyteczny produkt w swojej domowej apteczce.



Właściwości wrotyczu:

  • ma działanie przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe
  •  reguluje miesiączki, pomaga w bólach miesiączkowych,
  • może pomóc przy bólach głowy, także pochodzenia zatokowego,
  • wzmacnia odporność, pomaga w szybszym powrocie do zdrowia po infekcjach,
  • poprawia nastrój, przeciwdziała uczuciu zmęczenia,
  • pomaga przy chorobach skórnych,
  • likwiduje niestrawność i inne problemy związane z trawieniem,
  • pomocny przy chorobach dróg żółciowych,
  • może być stosowany przy problemach z zasypianiem.

Co warto zrobić z ziela wrotyczu?

1. Nalewka z wrotyczu 

Oto mój prosty przepis na nalewkę z wrotyczu:

    2 szklanki (500 ml) drobno pociętego wrotyczu ( ja wykorzystałam głównie kwiatki ) wsypujemy  do słoika i zalewamy alkoholem  40-70 % (ja użyłam wódkę żubrówkę). Zakręcamy słoik i porządnie wstrząsamy. Nalewkę trzymamy w temp. pokojowej w ciemnym miejscu  od 7-14 dni ( Ja polecam jednak na 14 dni wtedy będzie miała więcej właściwości ), codziennie wstrząsamy. Po upływie 14 dni gotową  nalewkę odcedzamy i przelewamy do szklanych buteleczek ( najlepiej z ciemnego szkła, jeśli nie masz mogą być też zwykłe:)). Naleweczki trzymamy w ciemnym pomieszczeniu najlepiej w piwnicy lub jeśli ktoś nie ma takiej możliwości to w szafce kuchennej.

Na co i jak stosować nalewkę z wrotyczu?

    Głównie stosujemy ją miejscowo - na bolące mięśnie czy stawy, rozcieńczoną także w formie okładów (ok. 1 łyżki nalewki na 50-100 ml wody). Wewnętrznie można zażywać 2 razy dziennie po 10 ml w pół szklanki wody. Obecnie nie wolno stosować wrotyczu wewnętrznie, choć przy dawniej zalecanym dawkowaniu nie zaobserwowano objawów zatrucia. 

2. Ususzyć ziele wrotyczu

        

    

    Ziele wrotyczu, które mi pozostało po zrobieniu nalewki  (mówię tutaj o kwiatach i liściach wrotyczu, ponieważ jest tam najwięcej cennych składników) warto sobie ususzyć. 




Jak ususzyć wrotycz?

    Kwiaty oraz liście wrotyczu rozkładam na papierze do pieczenia i suszę w przewiewnym, ciemnym miejscu. Można też związać ze sobą kilka gałązek wrotyczu, powiesić w zacienionym miejscu i w ten sposób suszyć.

Zastosowanie suszonego ziela wrotyczu

    Z suszu przygotowujemy napar. W tym celu 1    łyżkę zalewamy szklanką wrzątku. Zaparzamy  ok.15 minut pod przykryciem. Po tym czasie  odcedzamy. Pijemy po pół szklanki do 4 razy  dziennie.

  - Przeciwpasożytniczo - pijemy napar w ilości 1  szklanka na czczo

  - Mocnym naparem z wrotyczu można spryskać  ciało, odzież,  w celu ochrony przed komarami  innym robactwem. Do tego można dodać też kilka  kropel olejku cytrynowego, goździkowego,  tymiankowego, wtedy preparat będzie bardziej  skuteczny.

    



    PS. Żeby w domu nie było komarów, przy każdym  oknie warto powiesić wiązkę ziela wrotyczu. Należy zmieniać ją co tydzień na nową.



    

    To już koniec tego artykułu. Dziękuję za przeczytanie i zapraszam też do pozostałych wpisów, a także na mój kanał na yt : Praktyczna Joanna, gdzie znajdziecie film o wrotyczu i wszystkie informacje o nim, jak i również mnóstwo innych ciekawych filmów😊

 

 

 

Komentarze

  1. Witam, piszesz jak zrobić nalewkę z wrotyczu i jak ją stosować ale na co można stosować taką nalewkę - na jakie dolegliwości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nalewkę stosujemy podobnie jak napar, z tym że nalewką również smarujemy bolące stawy, mięśnie:) Na moim filmie o wrotyczu są dokładne informacje: https://www.youtube.com/watch?v=XahS1DtIDUo Pozdrawiam. Joanna:)

      Usuń
  2. A można te zioła suszyć przy wykorzyorzystaniu elektrycznej suszarki do żywności ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można. Taka suszarka również służy do suszenia ziół:) Pozdrawiam. Joanna:)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty