Nagietek lekarski

 

NAGIETEK (opis, właściwości tej rośliny)

   Nagietek lekarski - to przede wszystkim piękny kwiat ogrodowy. Wystarczy, że raz posiejecie go w ogrodzie, a już zostanie z wami na zawsze (rozsiewa się z nasionek).










Kwiat nagietka jest jadalny, możemy dodawać go do  potraw. A do tego jest niezwykle pożyteczną rośliną, Naturalnie wzmacnia siły obronne organizmu. ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Do tego znany jako roślina , która poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Świetny dla osób, które mają problemy skórne. Dodatkowo ziele to wpływa na szybsze gojenie się ran. Właściwości lecznicze mają tylko pomarańczowe kwiaty. Te, które mają żółta barwę, zostawiamy jako ozdobę w ogrodzie.

Co można zrobić z nagietka?

1. Olej nagietkowy

Jak zrobić taki olej?

    Same świeże płatki (jeśli nie mamy to suszone) umieszczamy w słoiczku i zalewamy olejem lub oliwą z oliwek - przykładowa proporcja: 4 łyżki płatków na szklankę oliwy z oliwek. Stawiamy w ciemne miejsce na ok. miesiąc. Codziennie wstrząsamy słoiczkiem. Po tym czasie odcedzamy miksturę przez gazę i przechowujemy w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu. (Jak ja robię taki olej możecie zobaczyć na moim filmie: https://www.youtube.com/watch?v=ljnhYlk7IL8)

 Na co i jak stosować olej z nagietka?

    Olej z nagietka działa regenerująco na skórę. Ma w sobie dużo karotenów i flawonoidów. Goi popękaną, suchą skórę, przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Można go używać do demakijażu twarzy, gdyż oprócz działania oczyszczającego działa antyseptycznie. Ja stosuję go raz na tydzień jako maseczkę do twarzy. (mam skórę mieszaną). Działanie przeciwzapalne tego olejku może pomóc w walce z trądzikiem (u mnie zupełnie się wyciszyły objawy  trądziku różowatego). Olej z nagietka może okazać się pomocny przy walce z łupieżem suchym na skórze głowy i ogólnie poprawia jakość włosów zniszczonych farbowaniem i innymi zabiegami. Zielarze radzą stosować olej z nagietka również na żylaki, hemoroidy zewnętrzne, wmasowywać przy bólach kręgosłupa, bioder, kolan. 

2. Ususzyć płatki nagietka

Jak ususzyć?

    Do suszenia wykorzystujemy same płatki. Suszymy podobnie, jak inne zioła-ciepłe, przewiewne, zacienione miejsce, jeśli w piekarniku-nie przekraczamy temperatury 40 °C. Ususzone płatki nagietka przechowuje się w lnianej torbie w suchym miejscu lub w szklanych słoikach. (Jak ja suszę możecie zobaczyć na moim filmie: https://www.youtube.com/watch?v=ljnhYlk7IL8)

Do czego wykorzystać suszone płatki? -jak przygotować napar

1 łyżkę płatków zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy 15-20  minut, następnie odcedzamy.

Na co jest najczęściej polecany taki napar?

    Picie takiego naparu poprawia funkcjonowanie wątroby, żołądka i jelit, działa przeciwzapalnie, odtruwająco, także przy stanach zapalnych układu moczowego. Wzmacnia organizm.

Jeśli napar pijemy, by zwalczyć przeziębienie, można po ostudzeniu dodać miód do smaku. Wtedy napar pijemy do 3 szklanek dziennie.

Napar można też używać do przemywania skóry, na wypryski, zmiany trądzikowe, oczy (przy stanach zapalnych) , do  okładów na oparzenia, odleżyny, rany.  Bardzo pomaga przy zapaleniach jamy ustnej, aftach, bólu gardła - płukamy wtedy mocnym naparem jamę ustną kilka razy dziennie.

 


Komentarze

Popularne posty